Lietuvoje yra šimtai renovuojamų namų ir kitų objektų, kuriuose netinkamai sumontuoti pastoliai gali bet kada sugriūti, o pasekmės gali būti daug liūdnesnės, nei gegužės pradžioje sugriuvus pastoliams Vilniuje, Antakalnio gatvėje.

Taip tvirtina Baltijos pastolininkų asociacijos (BSA) ekspertai, apžiūrėję kelias dešimtis statybviečių pagrindinėse sostinės gatvėse.

„Dar kartą sugriūti gali ir tie patys pastoliai Antakalnyje, nereikia net stipresnio vėjo: ten naudojamos statybinės tvoros, „sutvirtintos“ plastikinėmis juostomis. Ir toks išradingumas demonstruojamas statybvietėje Vilniuje – sostinėje, vienoje pagrindinių gatvių, kur ką tik įvyko griūtis!  

Darbų saugos kontekste nesunku įsivaizduoti, kas vyksta mažesniuose miestuose, kaimuose, kur galimi pažeidimai ne taip krenta į akis“, – stebisi BSA mokymų centro projektų vadovas ir Olandijos dukterinės įmonės Lietuvoje „Work Wise“ direktorius Robertas Lomtjevas.

BSA ekspertai Vilniuje užfiksavo ir daugiau remontuojamų pastatų, kurių statybvietėse akivaizdžiai nesilaikoma darbų saugos reikalavimų – nekokybiškai sumontuoti pastoliai, ne vietoje įrengtos apsauginės tvoros, statybininkai aukštyje dirba be jokių apsaugos priemonių.

BSA teigimu, darbų ir sveikatos saugos lygiu statybų sektoriuje Lietuva labai smarkiai atsilieka nuo pažangių ES valstybių.

„Taip yra todėl, kad mūsų šalyje darbdaviai nėra pajėgūs kokybiškai mokyti savo darbuotojų, o specializuotos įmonės taikosi prie minimalių darbdavių poreikių. Mokymai dažnai pakeičiami tik instruktavimu ir informavimu, o tai neužtikrina gerų darbuotojų įgūdžių“, – sako R. Lomtjevas.

BSA yra ne pelno siekianti organizacija, vienijanti pastolių produkcijos, nuomos ir pardavimo bendroves bei asmenis, dirbančius ant pastolių. Asociacijos tikslas – skatinti saugų pastolių naudojimą, teikti kvalifikuotus mokymus pastolių montuotojams, supažindinti su pažangiausiomis technologinėmis inovacijomis, konsultuoti asociacijos narius techniniais klausimais.

Kartu su partneriais, darbdaviais, mokymo įstaigomis ir įstatymų leidėjais, BSA siekia tobulinti statybų sektoriaus darbų saugos ir darbuotojų kompetencijų ugdymo padėtį Lietuvoje.

Pastebėjote netinkamai sumontuotus pastolius? Tokiu atveju skatiname kreiptis į Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) teritorinius skyrius arba pranešti apie tokius pastolius mums.